Професійний стандарт втілює сучасний підхід до визначення переліку та опису загальних і професійних компетентностей вчителя. До загальних компетентностей увійшли громадянська, соціальна, культурна, лідерська та підприємницька.
До переліку професійних компетентностей увійшли:
мовно-комунікативна;
предметно-методична;
інформаційно-цифрова;
психологічна;
емоційно-етична;
педагогічне партнерство;
інклюзивна;
здоров’язбережувальна;
проєктувальна;
прогностична;
організаційна;
оцінювально-аналітична;
інноваційна;
рефлексивна;
здатність до навчання впродовж життя.
Документ також містить опис професійних компетентностей вчителя в розподілі за кваліфікаційними категоріями – спеціаліст, спеціаліст другої категорії, спеціаліст першої категорії, спеціаліст вищої категорії.
Профстандарт дозволяє вчителям визначати чіткі орієнтири власного професійного розвитку, а також запобігає ризикам необ’єктивного оцінювання професійних компетентностей вчителів під час їхньої атестації та сертифікації.
Професійний стандарт розроблено МОН спільно з Українським інститутом розвитку освіти за участі вчителів і директорів шкіл, фахівців, які здійснюють підготовку вчителів, підвищення їхньої кваліфікації та проводять сертифікацію вчителів, а також за підтримки проєктів “Навчаємось разом” і “Професійний стандарт вчителя нового покоління і кращі НУШ технології: у взаємодії між академічними спільнотами університетів і вчителями-практиками”.
Професійний стандарт погоджено Національною академією педагогічних наук України та Профспілкою працівників освіти і науки України.
У зв’язку із затвердженням нового професійного стандарту вчителя планується визнати таким, що втратив чинність, професійний стандарт “Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти” 2018 року.
https://www.schoollife.org.ua/author/admin/