Від Директорату професійної освіти МОНУ


Новини профосвіти


Новини професійної освіти №27


Вітаємо, колеги!

Сподіваємось, що ви вдосталь відпочили і готові з новими силами починати навчальний рік 😉

Бо ми – так! І вже підготували для вас дайджест зі змінами, які чекають на нас восени 🍁

У цьому дайджесті дізнаєтесь про:

 • продовження вступної кампанії до профтехів до 1 жовтня;

 • методичні рекомендації щодо оптимізації мережі закладів профосвіти;

 • підготовку МОН до нового навчального року в сфері професійної освіти.

Коментарі щодо дайджесту можна надати тут.

МОН ПРОПОНУЄ ДЛЯ ГРОМАДСЬКОГО ОБГОВОРЕННЯ ПРОЄКТ СТАНДАРТУ ПРОФЕСІЙНОЇ ОСВІТИ З ПРОФЕСІЇ «КУХАР»


Міністерство освіти і науки України пропонує для громадського обговорення проєкт стандарту професійної освіти з професії «Кухар».

Зауваження та пропозиції до зазначеного проєкту стандарту приймаються до 31 серпня 2021 року на електронну адресу: kravets.mon@gmail.com (відповідальна особа Кравець Юрій).

Ознайомитись з документом можна за цим посиланням.

ВСТУПИТИ ДО ЗАКЛАДУ ПРОФЕСІЙНОЇ ОСВІТИ МОЖНА
ДО 1 ЖОВТНЯ


Заклади професійної освіти можуть продовжити прийом документів від вступників на бюджетні місця до 1 жовтня. Здійснювати додатковий прийом вони зможуть лише в межах ліцензованого обсягу. Лист, який дозволяє закладам подовжити вступну кампанію, було розіслано на місцеві департаменти та управління освіти.

Докладніше про новину тут.

ЯК ВІДБУВАТИМЕТЬСЯ ОПТИМІЗАЦІЯ МЕРЕЖІ ЗАКЛАДІВ ПРОФОСВІТИ


Місцева влада разом з роботодавцями, громадським сектором та освітянами зможе вдосконалити мережу закладів професійної освіти, адаптувавши її до потреб мешканців конкретного регіону. Для того, щоб цей процес був прозорим та об'єктивним, Міністерство освіти і науки розробило проєкт Методичних рекомендацій щодо оптимізації такої мережі.

Документ розміщено для громадського обговорення 27 серпня 2021 року на офіційному сайті відомства. Надати свої зауваження та пропозиції кожен охочий може до 13 вересня 2021 року.

Оптимізація мережі дозволить готувати кваліфікованих фахівців з фокусом на потреби регіонального ринку праці. Крім того, збалансована освітня мережа дозволить сконцентрувати ресурси на кращих закладах профосвіти, забезпечити їх сучасним обладнанням. Збільшення інвестицій дозволить суттєво покращити якість практичної та теоретичної підготовки учнів.

Більше про новину за посиланням.

ОНОВЛЕННЯ ОБЛАДНАННЯ У 62 ЗАКЛАДАХ ТА ЗАПУСК ОНЛАЙН-ПЛАТФОРМИ ДЛЯ ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ: ПІДГОТОВКА МОН ДО НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО РОКУ У ПРОФОСВІТІ


У новому навчальному році 62 заклади професійної освіти оновлять обладнання, а для кращого навчання учнів у дистанційній чи змішаній формі МОН запустить восени платформу «Професійна освіта онлайн». Про це розповіла генеральна директорка директорату професійної освіти МОН Ірина Шумік на Всеукраїнському серпневому форумі «Освіта України 30 без бар’єрів: вектори якості та успіху» 19 серпня 2021 року. На дискусійній панелі про професійну освіту учасники також обговорили оновлення інфраструктури закладів.

В Україні створено понад 300 навчально-практичних центрів, з яких 184 – за кошти державного бюджету. Їх створення активно продовжиться і в другому півріччі 2021 року. Конкурсна комісія МОН вже відібрала заклади профосвіти, які отримають кошти на облаштування нових або дооснащення раніше створених навчально-практичних центрів. Крім того, зовсім скоро відбудеться запуск сайту навчально-практичних центрів, який дозволить кожному охочому знайти детальну інформацію про такі центри.

Докладніше про новину за посиланням.

Матеріали секції про професійну освіту можна знайти на сайті МОН у розділі «Професійна освіта» або за цим посиланням.

ТРИ ЗАКЛАДИ ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНОЇ ОСВІТИ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ СТАЛИ УЧАСНИКАМИ ПРОГРАМИ EU4SKILLS


18 серпня Український Фонд соціальних інвестицій, державні навчальні заклади «Чернівецьке вище професійне училище радіоелектроніки», «Професійно-технічне училище № 8 м. Чернівці», «Вище професійне училище № 24 м. Заставна» та Чернівецька обласна державна адміністрація підписали меморандуми задля модернізації інфраструктури в закладах.

Відповідно до меморандуму у визначених закладах відбудеться оновлення обладнання та закупівля нової техніки.

Більше про новину тут.

ЄС ВИДІЛИВ 800 000 ЄВРО НА МОДЕРНІЗАЦІЮ ЗАКЛАДІВ ПРОФЕСІЙНОЇ ОСВІТИ В МЕЖАХ ПРОГРАМИ EU4SKILLS


19 серпня Український Фонд соціальних інвестицій, Державний навчальний заклад «Новоодеський професійний аграрний ліцей» та Миколаївська обласна державна адміністрація підписали меморандум задля модернізації інфраструктури закладу.

Відповідно до підписаного меморандуму в Новоодеському професійному аграрному ліцеї планується закупівля сільськогосподарської техніки та обладнання на суму 800 тис. євро для навчання студентів за професією «Майстер з експлуатації, ремонту та обслуговування сільськогосподарської техніки».

РЕГІОНАЛЬНИЙ ВІДБІР WORDSKILLS UKRAINE 2021


Цьогоріч змагання WordSkills Ukraine проходитимуть за 18 компетенціями: 12 – для учнів закладів профосвіти та кваліфікованих робітників, 6 – для школярів.

Профільні експерти вже підготували завдання, враховуючи особливості та вміння, які треба перевірити за компетенцією. Нині на офіційному сайті конкурсу розміщено завдання за такими компетенціями:

✅ технології моди;

✅ перукарське мистецтво;

✅ мехатроніка;

✅ зварювальні роботи;

✅ токарні роботи;

✅ електромонтажні роботи;

✅ слюсарні роботи;

✅ кладка цегли;

✅ експлуатація та обслуговування залізничного транспорту;

✅ підйом та транспортування вантажів.

Планується, що до 1 вересня буде розміщено завдання для решти компетенцій.

Слідкуйте за новинами на офіційних сторінках WorldSkills Ukraine у Facebook та Instagram.

З любов'ю,

команда Міністерства освіти і науки України ❤️


Привіт, друзі! 💐

Трошки цікавого про профосвіту.

Сьогодні в дайджесті:

 • графік та рекомендації проведення конкурсів фахової майстерності;

 • безкоштовне навчання атомної енергетики для учнів профтехів, школярів та студентів;

 • нова інформаційна система управління профосвітою;

 • історія успіху Київського вищого професійного училища № 33.

Хутчіш до новин! 💥

Хочете зробити дайджест ще кращим? Залишайте коментарі та зауваження через цю форму.

У П’ЯТИ РЕГІОНАХ КРАЇНИ ПРОВЕДУТЬ ФІНАЛЬНІ ЕТАПИ КОНКУРСІВ ФАХОВОЇ МАЙСТЕРНОСТІ — ВОНИ ВПЕРШЕ ВІДБУДУТЬСЯ ОНЛАЙН

У Сумах, Кропивницькому, Запоріжжі, Козятині (Вінницька обл) та смт Головине (Житомирська обл) проведуть фінальні етапи всеукраїнських конкурсів фахової майстерності серед учнів закладів профосвіти. Змагання відбудуться за п'ятьма професіями впродовж квітня-травня.

Конкурси проходитимуть за таким графіком:

 • професія "Перукар" – на базі Кропивницького професійного ліцею сфери послуг і торгівлі – упродовж 13-15 квітня;

 • професія "Електрогазозварник" – на базі Головинського вищого професійного училища нерудних технологій – упродовж 19-21 квітня;

 • професія "Штукатур" – на базі Сумського міжрегіонального вищого професійного училища – упродовж 21-23 квітня;

 • професія "Верстатник широкого профілю" – на базі Запорізького вищого професійного училища "Моторобудівник" – упродовж 13-16 квітня;

 • професія "Машиніст тепловоза", кваліфікація "Помічник машиніста тепловоза" – на базі Козятинського міжрегіонального вищого професійного училища залізничного транспорту – упродовж 5-6 травня.

Ознайомитись з наказом про проведення змагань можна тут.

Крім того, через карантин фінал Всеукраїнських конкурсів фахової майстерності вперше відбудеться онлайн. Для того, щоб захід пройшов прозоро, а оцінювання учасників було об'єктивним, МОН надало організаторам докладні рекомендації. У них зазначені правила проведення конкурсу, критерії оцінювання робіт за кожною професією, вимоги до локації та техніки, перелік матеріалів тощо.

Детальніше за посиланням.

ЗАКЛАДИ ПРОФОСВІТИ ТА СТУДЕНТИ-ПЕДАГОГИ ЗМОЖУТЬ ПЛАНУВАТИ ПРАКТИКУ НА ОКРЕМІЙ ПЛАТФОРМІ – ЇЇ РОЗРОБЛЯТЬ У МЕЖАХ ПРОЄКТУ ERASMUS+PAGOSTE

Студенти-педагоги, які під час навчання у виші мають проходити практику в закладах профосвіти, зможуть знайти місце для стажування на окремій інтернет-платформі. Водночас профтехи розміщуватимуть там інформацію про потребу в практикантах і бажаний напрям їхньої спеціалізації.

Планується, що така платформа буде створена найближчим часом, а заклади-учасники проєкту зможуть скористатися її можливостями в тестовому режимі.

Докладніше про новину тут.

P.S.: Друзі, нещодавно ми провели інформаційну сесію про можливості програми Erasmus+ для профтехів. Зовсім скоро опублікуємо підбірку найчастіших питань-відповідей про програму, а також графік проведення наступних сесій. Слідкуйте за новинами у наших соціальних мережах та на сайті.

СТУДЕНТІВ ЗВО, УЧНІВ ШКІЛ ТА ЗАКЛАДІВ ПРОФОСВІТИ ЗАПРОШУЮТЬ НА БЕЗКОШТОВНЕ НАВЧАННЯ З АТОМНОЇ ЕНЕРГЕТИКИ

НАЕК "Енергоатом" оголошує про набір до онлайн-школи. Це безкоштовний освітній проєкт, який допоможе учасникам ознайомитися із сучасним станом та перспективами розвитку атомної енергетики в Україні. Після завершення навчання вони отримають відповідні сертифікати, рекомендації для стажувань на українських енергетичних підприємствах, а також зможуть відвідати одну з атомних електростанцій.

Як взяти участь?

 • написати есе на тему: "Перспективи для молоді в атомній енергетиці" (до однієї сторінки);

 • заповнити реєстраційну анкету та додати до неї есе у форматі PDF.

Хто може взяти участь?

 • школярі випускних класів (9-11 клас);

 • учні закладів професійної освіти;

 • студенти закладів вищої освіти;

 • аспіранти.

Більше про конкурс тут.

УСПІШНА КАР’ЄРА ВИПУСКНИКІВ, ПРИЗОВІ МІСЦЯ НА МІЖНАРОДНИХ КОНКУРСАХ ТА НАВЧАННЯ ДОРОСЛИХ – КЕЙС КИЇВСЬКОГО ВИЩОГО ПРОФЕСІЙНОГО УЧИЛИЩА №33

98,6% випускників Київського вищого професійного училища № 33 успішно працевлаштовуються після завершення навчання. Для цього в училищі активно розвивають співробітництво з бізнесом (12 роботодавців-партнерів), беруть участь у всеукраїнських та міжнародних конкурсах та розвивають дуальну форму навчання. Нині у закладі 76 учнів навчаються за дуальною освіти.

Історію успіху училища читайте за посиланням.

В УКРАЇНІ З'ЯВИТЬСЯ НОВА ІНФОРМАЦІЙНА СИСТЕМА УПРАВЛІННЯ ПРОФЕСІЙНОЮ ОСВІТОЮ EMIS

Місцеві управлінці вноситимуть усю інформацію, яка стосується професійної освіти, у нову інформаційну систему EMIS. Вона, зокрема, буде автоматично формувати дані для Державної служби статистики, тож прискорить оновлення відкритої інформації у сфері.

Концепція EMIS вже погоджена Міністерством освіти і науки. Наразі робоча група почала працювати над технічним завданням для розробників майбутньої системи – це триватиме щонайменше 3 місяці.

Докладніше про новину – за посиланням.

МАЙЖЕ 200 ПЕДАГОГІВ ЗАКЛАДІВ ПРОФОСВІТИ ПРОЙШЛИ ТРЕНІНГИ ІЗ СУЧАСНИХ ТЕХНОЛОГІЙ ЗВАРЮВАННЯ

Викладачі та майстри закладів професійної освіти пройшли онлайн-тренінг із навчання новим зварювальним технологіям. 192 учасники отримали сертифікати про успішне закінчення курсу. Тепер у закладах профосвіти буде оновлено навчальні програми для підготовки учнів.

Прочитати більше можна тут.

НОВИНИ РЕГІОНІВ

Колеги, дякуємо, що надсилаєте новини про профосвіту у своїх регіонах!

Публікуємо найцікавіше:

 • На Сумщині 36 представників навчально-методичних центрів та адміністрації закладів пройшли навчання IT-навичкам https://cutt.ly/fxFcOEq

 • Учень Дніпропетровського профтеху став призером онлайн-конкурсу освітнього центру ВРУ https://cutt.ly/PxFcRcG

 • На Рівненщині відкрили навчально-практичний центр, де готуватимуть кухарів, кондитерів, офіціантів та барменів https://cutt.ly/bxFcnKj

Чекаємо ваші новини на пошті shmatova@mon.gov.ua

Якщо ви знаєте колег, яким теж було б цікаво почитати про профосвіту – просто заповніть цю форму.

З любов'ю,

команда Міністерства освіти і науки України 💘


Колеги, з весною! 💐

До вас прилетів лист з новинами профосвіти за останні два тижні. 💌

Сьогодні розповімо про:

 • можливості міжнародної співпраці для сфери профосвіти;

 • графік профорієнтаційних заходів профтехів: ярмарки вакансій, майстер-класи тощо;

 • початок навчання для членів регіональних рад профосвіти;

 • дві історії успіху профтехів у Вінницькій та Харківській областях.


А також не пропустіть останній матеріал cпецпроєкту МОН та EU4Skills про дуальну освіту на Волині 🤩

Хочете зробити дайджест ще кращим? Залишайте коментарі та зауваження через цю форму.

ЯРМАРКИ ПРОФЕСІЙ, МАЙСТЕР-КЛАСИ ТА ЕКСКУРСІЇ – ЗАКЛАДИ ПРОФОСВІТИ НАДАЛИ ГРАФІКИ ПРОФОРІЄНТАЦІЙНИХ ЗАХОДІВ

Заклади професійно-технічної освіти готуються проводити для вступників різні профорієнтаційні заходи. Серед них екскурсії, майстер-класи та конкурси. У школах також проводитимуть ярмарки професій та лекції про переваги профтехосвіти.

Ознайомитись з графіком таких заходів можна за посиланням або на сайті МОН у розділі "Вступ 2021: Профосвіта".

ВЕБІНАР ПРО МОЖЛИВОСТІ УЧАСТІ У ПРОГРАМІ ЄС ЕРАЗМУС+ ДЛЯ ЗАКЛАДІВ ПРОФОСВІТИ

Для освітян та управлінців провели інформаційну сесію “Еразмус+: можливості міжнародної співпраці для сфери професійної освіти”.

Учасники ознайомились із можливостями участі в освітніх проєктах Еразмус+ до 2027 року, а також дізнались про важливість використання потенціалу міжнародного співробітництва у реформуванні професійної освіти.

Переглянути вебінар можна за посиланням.

Спойлер: вже зараз ми готуємо блок запитань-відповідей на найбільш поширені запитання учасників сесії. Слідкуйте за сайтом МОН.

КОНКУРС ВІДЕОРОБІТ "БУДЬ ПОМІТНИМ НА ДОРОЗІ"

Друзі, оголошено конкурс соціальних відеоробіт 😊

Так організатори хочуть привернути увагу громадськості до обов’язкового використання світлоповертальних елементів під час пересування по вулицях ввечері.

Хто може взяти участь? Учні шкіл та профтехів.

Тривалість конкурсу: з 15 березня до 18 квітня 2021 року.

Докладніше про вимоги до відеоробіт за посиланням.


БЕЗПЕКА ДІТЕЙ У ЦИФРОВОМУ ПРОСТОРІ – РЕКОМЕНДАЦІЇ МОН ДЛЯ ПЕДАГОГІВ ТА БАТЬКІВ

Останнім часом збільшилася кількість випадків небезпечної поведінки дітей, що загрожує їхньому життю та здоров’ю. Зокрема, йдеться про вплив соціальних мереж в Інтернеті.

Для підвищення обізнаності вчителів, керівників закладів освіти, батьків та їхніх дітей МОН розробило рекомендації для проведення додаткових профілактичних заходів закладами освіти серед дітей та інформування батьків.

Ознайомитись з листом можна за посиланням.

ЯК РОЗВИВАЮТЬ ДУАЛЬНУ ОСВІТУ НА ВОЛИНІ - РОЗПОВІДАЄ ВОЛОДИМИР-ВОЛИНСЬКЕ ВИЩЕ ПРОФЕСІЙНЕ УЧИЛИЩЕ

У фінальному матеріалі зі спецпроєкту про дуальну освіту ви дізнаєтесь про крутезний профтех – Володимир-Волинське вище професійне училище. 💗

Уже багато років заклад готує фахівців з деревооброблення разом з меблевою фабрикою "Гербор-холдінг". Підприємство виготовляє корпусні меблі для домівок та офісів.

За словами адміністрації профтеху, майже всі випускники залишаються на фабриці, адже їх працевлаштовують за трудовою книжкою. Ще вони мають медичне страхування та зарплату в розмірі 12-13 тисяч гривень.

Хутчіш читайте увесь текст тут https://cutt.ly/kzU8upv


ПОНАД 3 МЛН ДОХОДУ ЗА РІК ВІД ВЛАСНОГО ГОСПОДАРСТВА – КЕЙС ВИЩОГО ПРОФЕСІЙНОГО УЧИЛИЩА №41 М.ТУЛЬЧИНА

У Вищому професійному училищі №41 м. Тульчина точно знають, як підготувати кваліфікованого робітника для аграрної сфери. Для цього тут розвивають дуальне навчання, відправляють учнів стажуватися до Франції та беруть участь у міжнародних проєктах.

А ще заклад має власне господарство, завдяки якому заробляє на нову агротехніку, навчальні матеріали та ремонти.

Дізнатися більше про діяльність закладу можна за цим посиланням.


ЯК ЗАЛУЧИТИ ПОНАД 10 МЛН ГРН ДОДАТКОВИХ ІНВЕСТИЦІЙ — КЕЙС РЕГІОНАЛЬНОГО ЦЕНТРУ БУДІВЕЛЬНИХ ТЕХНОЛОГІЙ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Майстер-класи від німецьких фахівців, європейські стандарти освіти та умови для навчання учнів з особливими освітніми потребами — все це про Регіональний центр професійної освіти будівельних технологій Харківської області. Тут вміють залучати гранти та вдало розвивати партнерство з бізнесом. Заклад співпрацює з 48 роботодавцями! 😍

Крім цього, профтех має класну інфраструктуру: три навчальні корпуси, двадцать дві навчально-виробничі майстерні та два гуртожитки на 540 місць.

Про історію успіху Регіонального центру професійної освіти будівельних технологій Харківської області читайте за посиланням.

МОН СПІВПРАЦЮВАТИМЕ З МІЖНАРОДНИМИ ЕКСПЕРТАМИ ДЛЯ ВТІЛЕННЯ РЕФОРМИ ПРОФТЕХОСВІТИ

До 2023 року МОН має побудувати ефективну систему управління закладами профосвіти, посилити їхню співпрацю з бізнесом, покращити зміст та якість такої освіти, а також покращити її імідж. Для швидкого досягнення цих завдань у межах Програми ЄС EU4Skills залучатимуться міжнародні експерти. Вже зараз організації з Німеччини, Фінляндії, Польщі та Естонії працюють над втіленням конкретних компонентів.

Планується, що навесні експерти розпочнуть зустрічі в пілотних регіонах Програми: Львівській, Вінницькій, Запорізькій, Миколаївській, Полтавській, Рівненській та Чернівецькій областях.

Дізнатись більше можна тут.

МОН ТА МІЖНАРОДНА ОРГАНІЗАЦІЯ ПРАЦІ РОЗРОБЛЯЮТЬ 4 ОНЛАЙН-КУРСИ ДЛЯ НАВЧАННЯ РОБІТНИЧИХ ПРОФЕСІЙ

До кінця року заклади профосвіти отримають 4 онлайн-курси для навчання учнів найбільш популярних професій. Крім того, МОН готує окремий посібник з організації змішаного навчання для викладачів профтехів. Він має дати їм більше ідей щодо того, як пояснювати матеріал, перевіряти домашні завдання та, що дуже важливо у профосвіті, викладати практичну частину.

Йдеться про розроблення курсів за такими професіями:

 • "Кухар";

 • "Кравець";

 • "Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування";

 • "Майстер з діагностики та налагодження електроустаткування автомобілів".


Докладніше тут.

НОВИНИ РЕГІОНІВ

Колеги, давайте популяризувати профосвіту разом 💛

Надсилайте нам найцікавіші новини про ваші профтехи на пошту, а ми будемо їх публікувати на сайті МОН та в дайджесті.

Пошта для зв'язку ➡ shmatova@mon.gov.ua.

А ось трішки важливого з регіонів:

 • На Дніпропетровщині стартувало навчання з мехатроніки ➡ https://cutt.ly/IzU9J5u.

 • Електромонтерів з ремонту та обслуговування готуватимуть у Корсунь-Шевченківському ліцеї ➡ https://cutt.ly/NzU98z3.

 • Викладачі 5 профтехів з Чернігівщини пройшли навчання з автосервісу ➡ https://cutt.ly/5zU3uuI.

 • У Нововолинському центрі професійно-технічної освіти навчатимуть автослюсарів та електрогазозварників ➡ https://cutt.ly/jzIeAvx.


Сподіваємось на вашу активну участь!

Якщо ви знаєте колег, яким теж було б цікаво почитати про профосвіту – просто заповніть цю форму.

З любов'ю,

команда Міністерства освіти і науки України 💘


Для сайту - НМЦПТО - Лист Новини професійної освіти №10.docx