Цей день в історії

День Гідності та Свободи

День Гі́дності та Свобо́ди або День Гі́дности та Свобо́ди свято в Україні, що святкується щороку 21 листопада на честь початку цього дня двох революцій: Помаранчевої революції (2004 року) та Революції Гідності (2013 року). Є наступником свята Дня Свободи, що святкувалося 22 листопада на честь Помаранчевої революції у 2005—2011 роках, поки не було скасоване указом президента Віктора Януковича. 13 листопада 2014 року Президент України Петро Порошенко підписав указ, згідно з яким в Україні 21 листопада святкується День гідності та свободи.

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

17 листопада

Міжнародний день студента: історія

Студентське свято бере свій початок з жовтня 1939 року – початок Другої світової війни у Європі, німецька окупація, людські жертви, розстріли та бої.

У цих умовах Чехословаччина, вже окупована німецькими військами (як і вся Європа), 28 жовтня мала відзначити 21-у річницю створення Чехословацької республіки.

Того дня празькі студенти та викладачі організували мирну ходу на честь святкування становлення своєї держави. Проте німецьке командування, котре на той час вже захопило Чехословаччину, не схотіло давати людям можливість збиратися разом у великі групи, тож було вирішено розігнати масову демонстрацію. У процесі вуличних сутичок між чехами та німцями був розстріляний – спеціально чи випадково – студент медичного факультету Ян Оплєтал. Саме йому і судилося стати символом боротьби студентства за свою свободу.

Яна Оплєтала ховали 15 листопада. Ані друзі, ані родичі не могли припустити, що церемонія стане такою людною. Сотні людей прийшли провести студента в останню путь. Поступово похоронна хода стала нагадувати своєрідну акцію протесту. Того дня десятки демонстрантів були арештовані німцями, що стало початком гонінням студентства.

За два дні почалися масові погроми студентів, а усі без виключення чеські вищі навчальні заклади були закриті аж до кінця війни. 17 листопада німецькі військові почали арештовувати студентів – прямо у кімнатах їхніх гуртожитків заарештували 1200 осіб. Їх згодом відправили до концтабору Заксенхаузен, а дев'ятьох з них стратили у в'язницях Праги.

Ці криваві події стали темню сторінкою в історії Чехословаччини, проте ознаменували собою зародження такого дня як Дня студента. Річ у тім, що на знак вшанування пам’яті загиблих студентів на Всесвітньому конгресі студентів дату 17 листопада було проголошено Міжнародним днем студента.


Синьо-жовтий прапор затверджено Державним 28.02.1992.pdf