SpaceX встановила новий світовий рекорд
SpaceX встановила новий світовий рекорд – ракета Falcon 9 вивела на орбіту разом 143 супутника
24.01.2021 о 18:22 Оновлене: 24.01.2021 о 19:40 Володимир Скрипін
Увечері 24 січня SpaceX здійснила черговий запуск ракети-носія Falcon 9 в рамках місії Transporter-1 – першої окремої місії за програмою райдшерінга SmallSat Rideshare Program. Ракета відправила на 500-кілометрову геліосинхронну орбіту разом 143 супутника і 3 додаткові корисні навантаження для різних організацій, встановивши новий світовий рекорд за кількістю одночасно виведених апаратів. Запуск можна було спостерігати в прямій трансляції на YouTube-каналі SpaceX.
Програма SmallSat Rideshare Program –
«космічні маршрутки» від SpaceX
У 2018 році SpaceX провела рекордний для американської космонавтики запуск, відправивши на орбіту 64 апаратів на одній ракеті Falcon 9. Його організацією повністю займався сторонній підрядник Spaceflight Industries.
У 2019 SpaceX анонсувала власну програму спільного запуску малих супутників на 500-кілометрову геліосинхронну орбіту за допомогою ракети-носія Falcon 9. У рамках ініціативи SpaceX розробила спеціальний адаптер корисного навантаження SHERPA-FX, що встановлюється на другий ступінь – в його конфігурацію входять шість 15-дюймових ESPA-адаптерів, вісім 24-дюймових ESPA-адаптерів і окреме кріплення для одного великого супутника.
У 2020 році SpaceX провела кілька місій, в яких Falcon 9 разом з основною корисним навантаженням підвозила ще додаткові невеликі супутники за програмою райдшерінга SmallSat Rideshare Program.
Transporter -1 – перша повноцінна місія за програмою SmallSat Rideshare Program.
Модуль SHERPA-FX
SHERPA-FX – спеціальний супутниковий розподільник, розроблений Spaceflight для розгортання другорядних корисних навантажень. Він розділяє супутники таким чином, щоб вони не створювали перешкод і не заважали один одному. У цій місії SHERPA буде нести 18 корисних вантажів. У майбутніх версіях з'явиться вбудована силова установка з одним двигуном для виведення вантажів на більш високі орбіти.
Подробиці по запуску Falcon 9 Transporter-1
Як зазначалося вище, на орбіту вирушило разом 143 супутника і 3 додаткові корисні навантаження для різних організацій, що є новим абсолютним рекордом для індустрії. До цього моменту рекорд з масового запуску супутників утримувала індійська місія 2017 року – тоді ракета PSLV запустила одночасно 104 супутника. Крім рекорду, є ще кілька моментів, який роблять цей запуск визначним.
Список цікавих фактів по місії Transporter-1
найбільша кількість одночасно виведених апаратів – 143;
перші супутники Starlink, які відправляться на полярну орбіту;
перша місія з використанням рятувального судна SpaceX Go Searcher у безпілотному режимі (без екіпажу) для підтримки;
другий мінімальний інтервал повторного використання ракети носія – 48 днів (поточний рекорд – 38 днів );
перший запуск Falcon 9 з третім «трансферним» ступенем SHERPA-FX;
перша окрема місія в рамках програми спільного запуску малих супутників;
106-й запуск Falcon 9;
52-й повторний запуск ракети-носія;
3-й повторний запуск ракети-носія в 2021 році;
73-тя успішна посадка ракети-носія;
42-я посадка на платформу OCISLY;
23-тя посадка поспіль (новий рекорд для SpaceX);
3-й запуск SpaceX в 2021 році;
63-й запуск SpaceX зі стартового майданчика SLC-40.
Оцінити щільність розміщення всіх супутників місії Transporter-1 у відсіку корисного навантаження всередині головного обтічника ракети Falcon 9 дозволяють зображення нижче. Деталі по виведеним супутникам – тут.
Всього в рамках місії Transporter-1 на орбіту вирушило 143 супутника, включаючи 10 інтернет-супутників Starlink на полярну орбіту (угруповання збільшилася до 1 023 штук).
Ракета з супутником стартувала о 17:01 за київським часом з пускового майданчика комплексу SLC-40 на мисі Канаверал. Рекорд по багаторазового застосування поки залишається колишнім – один і той же ступінь запускали в космос вісім разів. Для сьогоднішнього запуску використовувався перший ступінь F9 B5 з номенклатурним номером B1058, який до цього літав в космос чотири рази.
За вже відпрацьованою схемою, через дві з половиною хвилини перший ступінь відокремився, а на дев'ятій хвилині після запуску він здійснив посадку на морську платформу «Of Course I Still Love You» [«Я все ще кохаю тебе» :-)] в Атлантичному океані.
Другий ступінь відпрацював штатно, і на момент публікації новини тривало почергове розгортання супутників.
SpaceX також виловила після м'якого приводнення обидві стулки головного обтічника, які в подальшому спробує використовувати повторно.